Pazartesi, 19 Şubat 2018

Değerli Meslektaşlarımız

07.02.2018 tarihinde Havacılık Eğitim Dairesi Başkanımız Sayın İsmail TOĞAY yönetim kurulumuzca makamında ziyaret edilmiştir. Samimi bir ortamda geçen görüşmemizde Eğitim Dairesi Başkanlığı olarak kendilerine başarı dileklerinde bulunulmuş; kurumumuzun her alanda kendisine düşen görevi başarıyla, standartlara uygun olarak yerine getirmesi için eğitimin gerekliliği ve her DHMİ çalışanının kurumsal kimlik kazanmasının önemine binaen AIM çalışanları olarak kendimize düşen görevi  layıkıyla yapacağımız belirtilmiştir.

Geleceğimiz olarak gördüğümüz, KPSS sınavında başarı göstermiş, iki sınıf halinde eğitim görmekte olan stajyer AIM Memurlarımız ziyaret edilmiş kendilerine derneğimiz ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi verilmiş olup yeni meslektaşlarımız da yakın ilgi göstererek derneğimizin yeni üyeleri olmuşlardır. Kendilerine hem eğitim süreci hem de hayatları boyunca başarı dileklerimizi tekrarlıyoruz.

Aynı gün içerisinde Hava Trafik Kontrol Merkezi Başmüdürü Sn. Şükrü TARHAN ve HTKM Havacılık Bilgi Yönetimi Müdürü Sn. Murat CAN makamlarında ziyaret edilerek genel havacılık ve gündem konularımız hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Bu vesile ile Unvan Değişikliği, Havacılık Bilgi Yönetimi Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliği (SHY 65-07)’de yapılması düşünülen dil değişikliği ve bizi yakından ilgilendiren diğer konu başlıklarımızın da takibinin yakinen yapıldığını belirtmek isteriz.

Saygılarımızla

TAIMA Yönetim Kurulu

 

 

8'nci Buhara Medya Ödülleri sahiplerini buldu. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda OCAK’a “YILIN KADIN BÜROKRATI” ödülü verildi. 

Ödülünü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU'nun elinden alan Genel Müdürümüz Ocak yaptığı teşekkür konuşmasında "Bizi böyle güzel bir ödüle layık gören Buhara dergisine çok teşekkür ediyorum. Bu ödülü büyük başarılara birlikte imza attığımız kıymetli mesai arkadaşlarım adına alıyorum ve onlara yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Ödül töreni sonrasında Genel Müdürümüzü tebrik eden TBMM Başkanımız İsmail KAHRAMAN"Tebrik ediyorum, maşallah grafikleri sürekli yükseltiyorsunuz" ifadelerini kullandı.

 

EUROCONTROL aralık ayı verilerine göre, üst geçişler (overfilgh) dahil edildiğinde Avrupa Hava Sahası’nda günlük ortalama en fazla yeni trafik ekleyen ülkenin Türkiye olduğu açıklandı.

Konuyla ilgili olarak Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak resmi twitter adresinden (twitter.com/fundaocakdhmi) paylaşımda bulundu.

İşte o tweetler:

Açıklanan Eurocontrol verilerine göre, Aralık ayında Üst geçişler(Overflight) dâhil edildiğinde Avrupa hava sahasına en fazla yeni trafik ekleyen ülke günlük ortalama 286 trafikle Türkiye oldu. İkinci sırada günlük ortalama 217 trafikle İspanya yer aldı.

*

Veriler, Türkiye’de Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre inen uçak sayısında %5.5, kalkan uçak sayısında %5.3, iç hatlarda %7.8, transit uçuşlarda %14.2 artış görüldüğünü, genel artış oranının ise %9.1 olduğunu gösteriyor.

*

Aralık ayında Eurocontrol İstatistiksel Referans Bölgesi’nde tarifeli uçuşlarda Londra Heathrow Havalimanı günlük ortalama 581.8 kalkışla ilk sırada yer aldı. İstanbul Atatürk Havalimanı günlük ortalama 488.7 kalkışla kasım ayına göre bir sıra yükselerek ikinci sırada yer aldı.

*

Aralıkta Eurocontrol İstatistiksel Referans Bölgesi’nde aralarında en fazla trafik gerçekleşen havalimanı çifti günlük ortalama 58.6 trafikle Adnan Menderes Havalimanı-İstanbul Atatürk Havalimanı çifti oldu. Bu havalimanları arasındaki trafikte geçen yıla göre %8.7 artış görüldü.

*
Sabiha Gökçen Havalimanı- Esenboğa Havalimanı çifti günlük ortalama 57.3 trafikle ikinci, Adnan Menderes Havalimanı- Sabiha Gökçen Havalimanı çifti günlük ortalama 50.8 trafikle dördüncü, AHL-Esenboğa Havalimanı çifti günlük ortalama 45.1 trafikle yedinci sırada yer aldı.

*

Aralık ayında Avrupa’nın en yoğun havalimanı çiftleri sıralamasında ilk dörtte üç, ilk yedide dört havalimanı çifti Türkiye havalimanlarından oluştu.

Havacılık Bilgi Yönetimi Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliği (SHY 65-07)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağı hazırlanarak 28 Aralık 2017 itibariyle 5 Ocak 2018 tarihine kadar bireysel ve kurumsal görüşe açılmıştır. Özetle hazırlanan değişiklik taslağında DHMİ dışında çalışacak AIM Memurları için ingilizce dil şartının kaldırılması yer alıyor. Dil şartının kaldırılmaması için hem derneğimiz hem kurumumuz ayrı ayrı görüşlerini SHGM'ye iletmişlerdir. Bu konuda yaşanan gelişmeler yakından takip edilecektir.

Bir yandanda ünvan değişikliği çalışmalarımız kapsamında, DPB ve kurumuz Personel Dairesi Başkanlığı ile görüşmeler devam etmnekte olup bir yol haritası belirlenmiş ve somut adım atılacak hale gelmiştir. Önümüzdeki günlerde Personel Dairesi Başkanlığımıza TAIMA olarak taleplerimizi ileten bir yazı teslim edilecek ve hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Saygılarımızla
TAIMA Yönetim Kurulu

17.11.2017 tarihinde SHGM Genel Müdür Vekili Sayın Bahri KESİCİ makamında yönetim kurulumuzca ziyaret edilmiştir.Havacılık Bilgi Yönetimi Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliğinin yürülüğe girmesine katkılarından dolayı öncelikle kendilerine teşekkürlerimiz sunulmuş, devamında genel gündem konularımız hakkında görüş alışverişinde bulunulmuş, SHGM'nin yapacağı çalıştay ve komisyonlarda katkılarımızı sunmak istediğimiz belirtilmiş ve uygun görülmüştür.

Ayrıca Hava Ulaşım Daire Başkanı Serkan ÇELİK ve Uçuş Değerlendirme ve İzin Müdür Vekili Hilal SAKALLI ile de görüşmelerde bulunulmuş, Serkan Bey'e yeni görevinde başarı dileklerimiz iletilmiş, gündem konularımız ve uçuş değerlendirmeleri hakkında hoş bir hasbihalin ardından görüşmemiz sonlandırılmıştır.

Sevgi ve saygılarımızı sunarız
TAIMA YÖNETİM KURULU